Bank zmieniającego się świata
Menu

Kontakt dla mediów

Ponad 3 miliony złotych dla organizacji wspierających osoby uchodźcze z Ukrainy. Fundacja BNP Paribas podsumowuje dotychczasowe działania pomocowe

Światowy Dzień Uchodźcy to dzień, w którym w szczególny sposób myślimy o naszych sąsiadach z Ukrainy i pomocy, która wciąż jest potrzebna. Od początku wojny w działania na rzecz uchodźców i uchodźczyń angażuje się Fundacja BNP Paribas, wspierając doświadczone organizacje pozarządowe. Do tej pory dzięki bankowej fundacji trafiło do nich już ponad 3 mln zł. W pomoc potrzebującym aktywnie włącza się również Bank BNP Paribas, m.in. służąc swoimi kompetencjami przedsiębiorcom, którzy trafiają do Centrum Doradztwa Biznesowego dla Ukraińców Diia.Business.

- W związku z wojną do Polski trafiło setki tysięcy uchodźców z Ukrainy, którzy potrzebują wsparcia we wszystkich możliwych aspektach funkcjonowania w obcym kraju. Powszechny odzew i chęć pomocy musimy umieć mądrze ukierunkować. Dlatego w naszych działaniach staramy się łączyć własne inicjatywy ze współpracą z doświadczonymi partnerami – mówi Joanna Gajda-Wróblewska, prezeska Zarządu Fundacji BNP Paribas.

Pomoc Banku BNP Paribas dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie trafia m.in. za pośrednictwem doświadczonych organizacji pozarządowych, które otrzymały łącznie ponad 3 mln zł dzięki Fundacji BNP Paribas.

Bankowa fundacja, która od 2016 r. działa na rzecz integracji uchodźców w Polsce, przekazała na pomoc Ukraińcom ponad 3 mln zł. Większość tej kwoty – ponad 1,5 mln zł – otrzymała Fundacja Ocalenie, która jest partnerem strategicznym Fundacji BNP Paribas i zajmuje się doraźną oraz długofalową pomocą wspierającą usamodzielnianie się uchodźców w Polsce. Dzięki tym środkom, od rosyjskiej inwazji do końca maja, Fundacja Ocalenie objęła pomocą więcej nowych osób niż w całym 2021 r. Zapewniła m.in. wsparcie mentorskie w Warszawie, Łomży i Łodzi dla ponad 2 tys. osób z Ukrainy, a ponad 1 tys. Ukraińców skorzystało z darmowego punktu pomocy rzeczowej. Środki trafiły również do Polskiego Forum Migracyjnego, oferującego szczególne wsparcie grupom wrażliwym: osobom z niepełnosprawnościami, samotnym matkom.

Ponadto, zaraz po wybuchu wojny, Fundacja BNP Paribas powołała fundusz solidarnościowy, na który wpłynęło 500 tys. zł darowizn. Zostały one podwojone przez fundację, która przekazała 1 mln zł kolejnym pięciu organizacjom: Stowarzyszeniu Homo Faber, działającemu na rzecz uchodźców, Fundacji św. Mikołaja, pomagającej ukraińskim dzieciom z rodzin ubogich i domów dziecka, Fundacji ANG Nienieodpowiedzialni, na zakup karetki dla Ukrainy, Polskiemu Centrum Pomocy Międzynarodowej, na działania pomocowe w obwodzie czernihowskim, Fundacji Splot Społeczny, na zakup żywności do darmowego „sklepu” dla uchodźców.

Bank BNP Paribas angażuje się w pomoc potrzebującym również bezpośrednio. Jako jedyna instytucja finansowa, dołączył do współpracy w ramach Centrum Doradztwa Biznesowego dla Ukraińców Diia.Business, które zostało uruchomione w Warszawie w maju przez Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy, polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa we współpracy z firmą Mastercard. Diia.Business to krajowy projekt promujący przedsiębiorczość i eksport, zainicjowany przez Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy. Przy wsparciu Mastercard w lutym 2020 r. powstał portal internetowy, a do wybuchu wojny w różnych miastach Ukrainy uruchomiono także 11 centrów offline, wspierających lokalną przedsiębiorczość. Warszawski ośrodek to miejsce, gdzie każdy obywatel Ukrainy przebywający w Polsce będzie mógł skorzystać z darmowych profesjonalnych konsultacji w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, zamieszkania, zakwaterowania i zatrudnienia w naszym kraju. W ramach współpracy z Centrum, Bank BNP Paribas oferuje zainteresowanym osobom wsparcie swoich wielojęzycznych ekspertów w zakresie usług bankowości biznesowej i detalicznej, ubezpieczeń oraz rynku finansowego w Polsce.

To nie jedyne działania Banku BNP Paribas na rzecz potrzebujących w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Bank zadbał o wsparcie własnych pracowników pochodzących z Ukrainy oraz koleżanek i kolegów z należącego do Grupy BNP Paribas Ukrsibbanku i ich rodzin. Wprowadził też szereg udogodnień dla Klientów z Ukrainy, m.in. darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju, darmowe operacje gotówkowe w oddziałach, bezprowizyjne przelewy do Ukrainy, uproszczony proces otwierania kont.

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość