Bank zmieniającego się świata

Każdy znajdzie swój sposób, żeby pomóc. Fundacja BNP Paribas podsumowuje kolejny rok programu wolontariatu pracowniczego

Pomoc finansowa, rzeczowa, czas, kompetencje – pracownicy Banku BNP Paribas kolejny rok działali na rzecz otoczenia społecznego i środowiskowego. W 2022 roku wolontariuszki i wolontariusze z banku oraz spółek i podmiotów zależnych Grupy BNP Paribas zaangażowali się ponad 4 600 razy, poświęcając 30 000 godzin na rzecz innych. Program wolontariatu pracowniczego pod hasłem „Możesz na mnie polegać” od 2011 roku koordynuje Fundacja BNP Paribas.

- Miniony rok przyniósł niespodziewane wyzwania związane z toczącą się za naszą wschodnią granicą wojną. Dzięki naszym wolontariuszom, ich ogromnemu sercu i zaangażowaniu, mogliśmy przeprowadzić szereg akcji na rzecz osób uchodźczych z Ukrainy oraz realizować wszystkie dotychczasowe inicjatywy społeczne i to nawet na większą skalę niż w poprzednich latach – mówi Joanna Gajda-Wróblewska, prezeska Zarządu Fundacji BNP Paribas.

5 lat ze Szlachetną Paczką

Bank już od 5 lat jest strategicznym partnerem Szlachetnej Paczki – inicjatywy Stowarzyszenia WIOSNA, którą wspiera finansowo - dotychczas przekazał blisko 5 mln zł. Dodatkowo fundacja koordynuje największą akcję wolontariacką wśród firm uczestniczących w tej inicjatywie. W odpowiedzi na rosnące wyzwania społeczne, w pomoc zaangażowali się nie tylko wolontariusze z banku i spółek Grupy BNP Paribas oraz Stowarzyszenia Absolwentów Klasy (programu stypendialnego fundacji), ale również zaproszeni przez bank i fundację partnerzy społeczni i biznesowi. Blisko 3 000 wolontariuszek i wolontariuszy przygotowało wspólnie paczki dla rekordowej liczby ponad 200 rodzin, świętując w ten sposób 200-lecie Grupy BNP Paribas.   

Podsumowanie działań wolontariackich w 2022 r.

Kluczowym elementem programu wolontariatu pracowniczego jest „Konkurs na Projekty Wolontariackie”. To przykład akcji, która daje pracownikom w całej Polsce okazję do przejęcia inicjatywy – zidentyfikowania wyzwań społecznych przed którymi stają lokalne społeczności, zawnioskowania o grant i – w przypadku wygranej – realizacji swoich pomysłów we współpracy z miejscowymi organizacjami społecznymi. W ubiegłym roku wolontariusze i wolontariuszki zrealizowali 26 projektów.

- Wielu pracowników chce pomagać, ale każdy ma inne predyspozycje i możliwości. Dlatego dbamy o to, aby oferować różnorodne formy zaangażowania – podkreśla Joanna Gajda-Wróblewska. Koordynujemy udział w dużych akcjach społecznych, wspieramy merytorycznie oddolne inicjatywy pracowników, proponujemy wolontariat kompetencyjny, eko-akcje społeczne, czy „Krwinkę” – wylicza. Ponadto każdemu pracownikowi przysługuje 16 dodatkowych, pełnopłatnych godzin rocznie na działania wolontariackie – dodaje.

A wolontariusze i wolontariuszki chętnie z tej różnorodności działań korzystają. W 2022 roku pracownicy Banku BNP Paribas przeprowadzili 155 godzin lekcji na temat finansów i przedsiębiorczości w ramach sektorowego programu edukacji finansowej młodzieży BAKCYL koordynowanego przez Warszawski Instytut Bankowości. W maju i czerwcu ubiegłego roku pracownicy banku wraz z przyjaciółmi mogli poświęcić „2 godziny dla Ziemi” sprzątając tereny zielone. W akcji wzięło udział 272 pracowników z całej Polski. Dodatkowo, pracownicy uprawiając różne sporty dystansowe, przez cały maj pokonali ponad 15 tys. km, które zostały przeliczone na 25 tys. zł darowizny dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Nie zabrakło też corocznej akcji „Krwinka”, w którą włączyło się w minionym roku 51 osób, oddając 22 litry krwi.

Wsparcie osób uchodźczych – wojna w Ukrainie

W związku z pomocą rodzinom uciekającym przed wojną w Ukrainie, pracownicy banku zaangażowali się w szereg oddolnych inicjatyw. Od marca do grudnia poświęcili ponad 2 700 godzin na wolontariat na rzecz Ukrainy. Fundacja zorganizowała specjalną edycję „Konkursu na Projekty Wolontariackie” #RazemdlaUkrainy. 37 projektów zgłoszonych przez pracowników banku otrzymało 4 tys. zł dofinasowania. Wolontariusze z banku oraz spółek Grupy BNP Paribas w Polsce, a także wolontariusze ze Stowarzyszenia Absolwentów Klasy dołączyli również do specjalnej akcji Szlachetnej Paczki, pod nazwą „Solidarna Paczka” i przygotowali pomoc dla ponad 30 potrzebujących rodzin uchodźczych.

W pomoc Ukrainie zaangażowała się także Fundacja BNP Paribas przekazując blisko 2 mln zł Fundacji Ocalenie i Polskiemu Forum Migracyjnemu, oraz powołując specjalny fundusz solidarnościowy na rzecz uchodźców z Ukrainy, na którym zebrano 500 tys. zł. Dzięki wsparciu Grupy BNP Paribas kwota ta została podwojona, a 1 mln zł trafiło do organizacji niosących pomoc od pierwszych dni wojny: do Stowarzyszenia Homo Faber, Fundacji Świętego Mikołaja, Fundacji ANG Nienieodpowiedzialni, Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i Fundacji Splot Społeczny. Dodatkowe wsparcie na koniec roku, po 100 tys. zł, otrzymały Fundacja Brda na wsparcie potrzebujących w odbudowie domów, oraz Stowarzyszenie dla Ziemi pomagające osobom uchodźczym przebywającym na Lubelszczyźnie.

Działania te zostały docenione w konkursie „Nagrody DNA – bo pomaganie mamy w genach” organizowanym przez Fundację Czyste Powietrze i Fundację Pozytywnych Idei. Fundacja BNP Paribas została nagrodzona w kategorii „Pomoc dla Ukrainy”.

 

O Fundacji BNP Paribas

Fundacja BNP Paribas powstała w 2006 roku i realizuje zadania wynikające z odpowiedzialności społecznej banku, swojego fundatora. Od początku działalności fundacja prowadzi autorskie programy stypendialne, kieruje zaangażowaniem społecznym pracowników banku, w ramach programu wolontariatu pracowniczego i współpracuje z organizacjami społecznymi, wspierając je merytorycznie i finansowo. Misją fundacji jest odważne zmienianie świata na taki, w którym jest mniej nierówności i w którym możemy być spokojni o przyszłość naszej planety. Zadanie to realizuje poprzez trzy filary działalności: programy edukacyjne, filantropię środowiskową i zaangażowanie społeczne pracowników Banku BNP Paribas, a od 2022 roku, również innych spółek i podmiotów zależnych Grupy BNP Paribas w Polsce: BNP Paribas Group Service Center, BNP Paribas Leasing Solutions, BNP Paribas Securities Services, BNP Paribas Faktoring, BNP Paribas Real Estate Poland, Arval Service Lease Polska i BNP Paribas Cardif w Polsce.

Więcej na stronie: www.bnpparibas.pl/fundacja.

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość