Bank zmieniającego się świata

Bank BNP Paribas podpowiada swoim Klientom jak oszczędzać prąd w domu, zwiększyć efektywność energetyczną i jednocześnie chronić środowisko

Bank BNP Paribas, lider we wspieraniu zrównoważonego rozwoju wśród banków w Polsce, we współpracy z ekspertem Marcinem Popkiewiczem, przygotował poradnik dla swoich Klientów, którzy chcą zmniejszyć koszty związane z zużyciem energii w swoich domach. Praktyczne wskazówki zawarte w publikacji umożliwiają oszczędności nawet do 1000 zł rocznie. Oprócz poradnika, bank oferuje także zrównoważone produkty, wspierając inteligentne inwestycje w oszczędności energetyczne. Dzięki nim Klienci mają możliwość wdrażania rozwiązań, które przynoszą korzyści zarówno dla ich portfeli, jak i środowiska.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w czerwcu bieżącego roku ceny nośników energii w Polsce, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wzrosły o 18% według wskaźnika CPI. Wpływ mają na to różne czynniki, w tym obecna sytuacja ekonomiczna w kraju. By pomóc swoim Klientom w walce z rosnącymi wydatkami,  Bank BNP Paribas we współpracy z Marcinem Pokiewiczem, (fizykiem, analitykiem megatrendów, dziennikarzem specjalizującym się w tematach związanych z klimatem) przygotował specjalny poradnik, który doradza jak w prosty i praktyczny sposób można ograniczyć zużycie prądu w domach i mieszkaniach. Stosując te wskazówki można zaoszczędzić nawet do 1000 zł rocznie. Dodatkowo, zmniejszając zużycie energii, Klienci przyczyniają się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, co pomaga chronić klimat. BNP Paribas Bank Polska wdrożył również inicjatywę PolREFF czyli Polski Program Finansowania Efektywności Energetycznej w Budynkach Mieszkalnych. Program został zainicjowany i jest rozwijany przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Jego podstawowym celem jest wsparcie merytoryczne i finansowe dla właścicieli mieszkań i domów w zakresie: termomodernizacji i remontu, walki ze smogiem oraz poprawy ich komfortu życia.

- Jako Bank Zielonych Zmian, chcemy odgrywać istotną rolę w edukacji finansowej i ekologicznej naszych Klientów oraz kształtowaniu odpowiednich nawyków konsumenckich. Naszym celem jest dostarczanie w przystępny sposób wartościowych informacji i narzędzi, które pomagają w transformacji ekologicznej, oszczędzaniu energii i ochronie naszej planety. We współpracy z Marcinem Popkiewiczem, cenionym analitykiem megatrendów, ekspertem i dziennikarzem specjalizującym się w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko, przygotowaliśmy praktyczny „Poradnik o oszczędności energetycznej”. Jesteśmy przekonani, że będzie to skuteczne narzędzie wspierające nie tylko efektywne zużycie energii w mieszkaniach i domach naszych Klientów, ale również kolejny krok dla dobra naszej planety - mówi Adam Hirny dyrektor Departamentu Wsparcia Transformacji Energetycznej w Banku BNP Paribas.

Bank BNP Paribas umożliwia także skorzystanie z różnych narzędzi wspierających w ramach programu finansowania efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych - PolREFF. Klienci mogą skorzystać np. z kalkulatora oszczędności energii, który pozwoli określić, jakie oszczędności energii osiągniemy wraz z efektem środowiskowym w wyniku inwestycji termomodernizacyjnej. Klienci mają też do dyspozycji Wirtualnego Doradcę Technologicznego (to interaktywna lista urządzeń i materiałów energooszczędnych w postaci wyszukiwarki on-line)   – mogą sprawdzić jakie produkty będą dla nich najbardziej opłacalne i spełniające wymogi energooszczędności - dodaje Gizela Gorączyńska, menedżerka ds. Programów Zrównoważonego Rozwoju w Banku BNP Paribas.

Jak zmierzyć zużycie prądu?

Autor poradnika podkreśla, że istnieje kilka prostych sposobów na zmniejszenie zużycia prądu w mieszkaniu lub domu o połowę, a nawet więcej, bez utraty komfortu. Jednak jeszcze zanim podejmiemy praktyczne działania, to pierwszym krokiem do sukcesu jest zrozumienie, które urządzenia zużywają energię i jak dużo. Można to łatwo obliczyć mnożąc moc urządzenia (wyrażonej w kW) przez czas jego działania. Aby przeliczyć to na koszty, trzeba również uwzględnić zużycie energii w trybie czuwania. W niektórych przypadkach, informacje o zużyciu energii można znaleźć w specyfikacjach urządzeń, ale w większości z nich potrzebny będzie zakup miernika prądu.

Inwentaryzacja urządzeń: pierwszy krok do oszczędnego domu

Aby sprawdzić całkowite zużycie prądu w domu, należy najpierw zrobić pełną inwentaryzację urządzeń - sporządzić listę wszystkich sprzętów, zarówno widocznych, takich jak żarówki, komputery czy lodówka, jak i tych pochowanych w szafach i szufladach, takich jak żelazka, suszarki, odkurzacze, itp. Cały proces ułatwi pogrupowanie urządzeń w odpowiednich kategoriach, np. według typu czy pomieszczeń – to również pomoże uniknąć pominięcia czegokolwiek. Przy każdej pozycji na liście należy wypisać moc, czas działania oraz zużycie energii zarówno podczas pracy, jak i w trybie czuwania. Tak powstanie tabela, dzięki której możliwe będzie oszacowanie rzeczywistego zużycia energii w domu i zidentyfikowanie potencjalnych obszarów oszczędności. Taką tabelę można porównać z rachunkami za elektryczność. Jeśli zużycie prądu przekracza wyliczenia o ponad 20%, warto dokładniej przyjrzeć się urządzeniom i zastanowić się czy nic nie zostało pominięte.

Trzy skuteczne strategie na niższe rachunki za prąd

Autor poradnika proponuje trzy proste działania w celu zmniejszenia zużycia prądu. Po pierwsze, należy ograniczyć zużycie energii przez urządzenia, na przykład poprzez wymianę żarówek na energooszczędne LED-y. Ponadto, warto zastąpić starszy sprzęt bardziej energooszczędnymi modelami o wyższej klasie energetycznej. Zużycie energii zmniejszymy też, np. rozmrażając wyjęte z zamrażalnika produkty w lodówce, a nie w kuchence mikrofalowej oraz unikając wstawiania do lodówki ciepłych potraw.

Po drugie, należy eliminować zużycie prądu w trybie czuwania, który może stanowić znaczącą część całkowitego zużycia energii. Może w tym pomóc listwa z wyłącznikiem, który pomoże w odłączeniu całej grupy urządzeń jednocześnie.

Po trzecie, oszczędności może przynieść także ograniczanie czasu lub częstotliwości działania urządzeń. Przykładowo, w przypadku pralki i zmywarki należy je włączać tylko gdy są w pełni zapełnione. Co do czajnika elektrycznego, warto gotować tylko tyle wody, ile faktycznie jest potrzebne. Natomiast w przypadku takich urządzeń jak odkurzacz czy suszarka do włosów, należy optymalizować czas ich działania, by były włączane na jak najkrótsze chwile. Redukcja czasu spędzanego przed telewizorem także przyniesie korzyści związane z mniejszym zużyciem energii i przyczyni się do oszczędności finansowych.

Ekspert doradza również, aby szukać oszczędności w nieoczywistych miejscach. Prąd mogą zużywać takie urządzenia jak chociażby oświetlenie szafek kuchennych. Podobne „niespodzianki” mogą sprawić też np. bramy garażowe czy wjazdowe albo inne systemy podpięte na stałe do sieci i stale pobierające prąd – choć nie są podłączone widocznym kablem z wtyczką, to nie można o nich zapominać.

Mądre oszczędzanie wymaga mądrych inwestycji

Poradnik oferuje nie tylko wskazówki dotyczące sprzętów domowych, ale również podpowiedzi odnośnie ogrzewania domu, które często stanowią główną część rachunków za energię. Ekspert pokazuje jednak, jak proste zmiany, takie jak np. poprawa wentylacji i obniżenie temperatury ogrzewania o stopień czy dwa, mogą przynieść oszczędności na poziomie nawet 10% miesięcznych kosztów. Poradnik porusza również temat inwestycji w termomodernizację budynków, które mogą znacząco obniżyć zużycie energii.

Bank BNP Paribas, jako bank zaangażowany ekologicznie, oferuje atrakcyjne finansowanie inwestycji przyczyniających się do poprawy wydajności energetycznej. Klienci mogą skorzystać m.in. z Kredytu ratalnego na finansowanie ekologicznych źródeł energii czy Kredytu na zielone zmiany, dzięki, któremu mogą sfinansować między innymi panele fotowoltaiczne na dachu, termiczne kolektory słoneczne lub poprawić efektywność energetyczną własnego domu poprzez modernizację i ocieplenie. Więcej informacji na temat produktów dostępnych jest na stronie banku: Zrównoważone produkty - BNP Paribas Bank Polska S.A.

Pełna treść poradnika do pobrania TUTAJ.

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość