Bank zmieniającego się świata

Bank BNP Paribas wspiera inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej.

Do 23 lutego 2024 r. można składać wnioski na inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Wnioskowanie odbywa się za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Dotacje z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą mogły być wykorzystane na projekty zmniejszające negatywny wpływ działalności rolniczej na środowisko. Bank BNP Paribas oferuje rolnikom finansowanie tego rodzaju inwestycji.

W ramach programu ARiMR wesprze finansowo budowę nowych biogazowni rolniczych, zakup mikroinstalacji fotowoltaicznych i instalacji do wytwarzania energii cieplnej z promieniowania słonecznego oraz inwestycje służące poprawie efektywności energetycznej zabudowań gospodarskich, np. kotły na biomasę, systemy odzyskiwania ciepła, przeszklenia dachowe, oświetlenie LED, a także termomodernizację budynków do produkcji rolnej.

- Dla rolników kluczową informacją jest to, że dotacje ARiMR przekazywane są po zakończeniu projektu, dlatego konieczne jest wcześniejsze posiadanie środków na sfinansowanie przedsięwzięcia. Szeroką ofertę takich produktów Klienci z sektora Agro znajdą w Banku BNP Paribas. Naszym celem jest pokazanie rolnikom i przetwórcom, że inwestycje w zieloną transformację to nie tylko korzyści dla środowiska, ale i szansa na zwiększenie zysków i unowocześnienie gospodarstwa lub przedsiębiorstwa – mówi Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BNP Paribas.

Wspierając działania w zakresie transformacji energetycznej, Bank BNP Paribas finansuje m.in. odnawialne źródła energii (fotowoltaika, pompy ciepła, biogazownie) i inwestycje poprawiające efektywność energetyczną (np. zastosowanie energooszczędnego systemu oświetleniowego, wymianę silników na bardziej sprawne i zużywające mniej energii, zastosowanie izolacji termicznej zapobiegającej stratom ciepła, montaż instalacji systemów automatyki i sterowania mikroklimatem w budynku). Każda inwestycja zmierzająca do poprawy efektywności energetycznej powinna być rozpatrywana łącznie z  tzw. Białymi Certyfikatami, które są wydawane za uzyskany efekt energetyczny. Można je sprzedać na Towarowej Giełdzie Energii, a zysk przeznaczyć na częściowe pokrycie kosztów inwestycji. Białe Certyfikaty stanowią zatem realną wartość dodaną, a proces ubiegania się o ich wydanie należy rozpocząć już na etapie planowania inwestycji. Wniosek wraz z audytem efektywności energetycznej Klient powinnien złożyć do Urzędu Regulacji Energetyki przed podpisaniem umów na realizację.

Bank BNP Paribas wspiera swoich Klientów nie tylko oferowanymi produktami i usługami, ale także wiedzą i przydatnymi narzędziami. Na platformie Agronomist.pl Klienci znajdą raporty i analizy rynkowe, narzędzia do oceny wpływu działalności na środowisko, zarządzania gospodarstwem, a także artykuły przybliżające dobre praktyki zrównoważonej produkcji.

Po więcej informacji nt. oferty „zielonego finansowania” w Banku BNP Paribas zapraszamy do placówek Banku: https://www.bnpparibas.pl/kontakt/oddzialy-z-obsluga-detaliczna-i-biznesowa?type=department_retail_business

Więcej informacji nt. Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 „Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej” znaleźć można stronie: https://www.gov.pl/web/arimr/inwestycje-w-gospodarstwach-rolnych-w-zakresie-oze-i-poprawy-efektywnosci-energetycznej--zapowiedz-naboru-w-trzech-obszarach

 

 

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość