Bank zmieniającego się świata

Sztuczna inteligencja w mgnieniu oka przeczesuje zasoby wiedzy Banku BNP Paribas. GENiusz znacząco usprawnił pracę

W Banku BNP Paribas realizowane jest pilotażowe wdrożenie generatywnej sztucznej inteligencji. Pracownicy banku z obszarów: bankowości detalicznej i korporacyjnej, ESG, cyberbezpieczeństwa, operacji, compliance oraz HR na co dzień korzystają już z chatbota GENiusz. Mogą go zapytać o wszystko, co znajduje się w wewnętrznej bazie wiedzy banku. GENiusz udziela spójnych odpowiedzi i wskazuje właściwe dokumenty źródłowe. Aplikacja jest stale rozwijana. Docelowo dostęp do niej uzyska nawet kilka tysięcy pracowników.

- W tak dużej instytucji jak bank, informacje o procedurach, regulaminach, produktach i usługach to ogromny zasób wiedzy. W swojej skali, te dokumenty dorównują pewnie objętością zbiorom sporej biblioteki. GENiusz pomaga nam się w tym błyskawicznie odnaleźć, eliminując potrzebę ręcznego przeszukiwania dokumentów lub zadawania pytań innym pracownikom. To  nie tylko oszczędność czasu, który można poświęcić np. na pracę kreatywną, ale też znaczne ograniczenie ryzyka błędów – mówi Jarosław Łach, Tribe Leader w Tribe Danych w Banku BNP Paribas.

Bank pracuje nad dodaniem kolejnych obszarów do wewnętrznej bazy. W przyszłości będą to: dodatkowe procesy bankowości korporacyjnej i detalicznej i IT, compliance, finance i data, contact center oraz audyt i ryzyko. Pełna funkcjonalność zostanie osiągnięta jeszcze w tym roku, choć nie będzie to oznaczało końca prac nad GENiuszem. Aplikacja będzie stale aktualizowana, a do bazy będą dodawane nowe dokumenty.

Jak dokładnie wygląda praca z czatbotem?

Anna Stepanów, AI & Advanced Analytics Product Owner w Banku BNP Paribas obrazuje to przykładem:
- Developer może zapytać GENiusza np. o jakich wymogach bezpieczeństwa musi pamiętać przy budowie nowej aplikacji? W odpowiedzi, chatbot przedstawi wymagania bezpieczeństwa oraz poda dokumenty źródłowe mówi Anna Stepanów.

Zadając pytania należy pamiętać, aby były one precyzyjnie sformułowane i dobrze oddawały kontekst pytania, podobnie jak w popularnych narzędziach takich jak np. Chat GPT. GENiusz nie wie, co mamy na myśli, więc naszą rolą jest wskazanie mu w czym rzecz.

- Wykorzystanie chatbota to nie tylko usprawnienie komunikacji, ale również szybki dostęp do informacji na temat procedur czy procesów, automatyzacja zadań. GENiusza można też poprosić o wykonanie najprostszych, ale czasem czasochłonnych zadań, jak wskazanie miejsc, gdzie znajdują się dokumenty, których poszukujemy. Skróci to czas na zdobycie i wymianę wiedzy, wszystko będzie w jednym miejscu, na wyciągniecie ręki – mówi Anna Stepanów.

GENiusz to aplikacja typu Knowledge Chatbot, oparta na technologii GenAI. Bank BNP Paribas wdraża ją we współpracy z firmą Accenture. Rozwiązanie wpisuje się w realizację strategii banku GObeyond na lata 2022-2025. Jeden z jej filarów, opisany hasłem STRONGER, oznacza wzmacnianie biznesu dzięki innowacyjnym zmianom technologicznym.

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość